Plávanie s plutvami je najrozšírenejšie športové odvetvie v rámci CMAS, ktoré sa uskutočňuje v bazéne. V jednom (nepárnom) roku sa poriadajú MS seniorov a ME juniorov a v druhom (párnom) roku sa poriadajú ME seniorov a MS juniorov. Svetové hry sa poriadajú každé štyri roky. Zároveň sa každoročne poriada Európsky pohár.

V tomto športe sa začína príprava s deťmi od 5 rokov (či dokonca 4 roky), kde sa učia základom plávania, potom nasleduje tréningový proces plávania s plutvami a základné plávanie s fľašou (1 lit., 2 lit., 4 lit.) pod vodou. V plávaní s plutvami máme určené vekové kategórie od A až po F (do 27.11. 2010 to bola kategória E.0) Kategória A sú muži a ženy, a kategória F (predtým E0) sú chlapci a dievčatá 9 ročné a mladšie.

Disciplíny sú:

• PP (plávanie s plutvami) na tratiach 50, 100, 200, 400, 800, 1 500, 4×50, 4×100, 4×200 m
• RP plávanie pod vodou na nádych na trati 50 a plávanie zo vzduchovým prístrojom 100, 400, 800 m
• BF plávanie volný spôsob (kraul) s plutvami na tratiach 50, 100, 200 m
• DP (diaľkové plávanie) – pláva sa na jazerách, disciplíny sú pre juniorov a seniorov na tratiach od 4000 do 8000m

[symple_divider style=”double” margin_top=”20″ margin_bottom=”20″]

Skupiny rozdelenia plavcov počas pretekov v SR podľa veku:

• F – do 9 rokov
• E – 10 až 11 rokov
• D – 12 až 13 rokov
• C – 14 až 15 rokov
• B – 16 až 17 rokov
• A – 18 a viac rokov

KŠP TRITÓN Šaľa sa špecializuje na plutvové plávanie a rýchlostné plávanie pod vodou (PP/RP). Trénujeme v krytej plavárni Duslo a.s. 10 mesiacov v roku a 5 dní v týždni. Učíme deti plávať od základov a smerujeme ich k výkonnostnému športovému plávaniu. V minulých rokoch sme zaznamenali viac úspechov v podaní našich najlepších pretekárov. Ktorých nájdete v kategórii sieň slávy, ako aj ich úspechy. Našou vizitkou sú kvalitný plavci, ktorý reprezentujú Krajinu, ako aj Klub na pretekoch po celom svete.

[symple_divider style=”double” margin_top=”20″ margin_bottom=”20″]

Plavecký výcvik sa delí do troch základných skupín:

[symple_highlight color=”blue”]Základný kurz[/symple_highlight]

V tomto kurze sa naši tréneri venujú neplavcom. Je zameraný na adaptáciu na vodné prostredie a na nácvik základných pohybových vlastností. Tento výcvik prebieha v malom bazéne, ale iba do chvíle zvládnutia základov plávania. Postup frekventantov je kontinuálny, čiže po zvládnutí základov, postupuje do veľkého bazéna a pokračuje vo výcviku pomocou rôznych plaveckých pomôcok.

[symple_highlight color=”blue”]Zdokonaľovací kurz – prípravka[/symple_highlight]

Je to skupina plavcov so zameraním na zdokonaľovanie základných štýlov plávania, nácvik plávania s plutvami, dýchanie cez šnorchel (dýchacia trubica), štartové skoky, kotúľové obrátky a nácvik delfínového kopu. Je to vlastne prípravka na výkonnostné športové plávanie. Plavci v prípravke sa už zúčastňujú pretekov,po dosiahnutí potrebnej výkonnostnej úrovne.

[symple_highlight color=”blue”]Športový tréning[/symple_highlight]

Tu sa tréneri venujú pretekárom so zameraním na techniku a výkonnostný rast. Tréning je veľmi náročný, keďže ciele sú vysoké. Pretekári trénujú min. 5x v týždni 90min v bazéne, plus suché tréningy podľa potreby a obdobia. Každý pretekár po roku tréningu musí dosahovať minimálne tretiu výkonnostnú triedu vo svojej vekovej kategórii, aby mohol zotrvať v športovej príprave.

[symple_divider style=”double” margin_top=”20″ margin_bottom=”20″]

VIZITKA:

V sezóne 2003/2004 dvaja naši pretekári boli zaradený v širšom reprezentačnom tíme Slovenskej republiky. Z toho Nikola Marinčáková reprezentovala SR na Majstrovstvách Európy, kde zaplávala sedem slovenských rekordov a umiestnila sa v silnej konkurencii na 200m PP (5 miesto), 400m PP (4 miesto) a splnila limity na Majstrovstvá Sveta, ktoré sa uskutočnili v októbri 2004 v Shanghai (Čína), kde zaplávala slovenský rekord na 400 m PP.

V sezóne 2004/2005 sa Patrik Ščasný, juniorský reprezentant so Slovenskou reprezentáciou zúčastnil majstrovstiev sveta juniorov (Poľsko). Bolo to jeho historicky prvé vystúpenie na vrcholových pretekoch.

V sezóne 2005/2006 traja naši pretekári zaradený do širšieho reprezentačného výberu Slovenska. Patrik Ščasný reprezentoval Slovensko na Majstrovstvách Sveta Juniorov „Moskva“ (3xfinále, 5-7-8 miesto) a na Majstrovstvách sveta seniorov „Toríno“ kde prekonal dva slovenské rekordy. V roku 2006 sme získali v lige mládeže (súťaž klubov) celkové druhé miesto. Orsolya Bondor „kat. – C“ a Michal Fülöp „kat. – E“ prekonali najlepšie Slovenské výkony „rekordy“ vekovej kategórie v disciplíne 400m PP.